Mezőhegyes Turizmusáért Egyesület honlapja
Cmlap > Mezhegyes
Kék Design Zöld Design Optimalizált Változat

Mezőhegyesről

Hol is van Mezőhegyes?


Nagyobb térképre váltás

Madártávlatból (részlet)

Mezőhegyes 225 éves

Mezőhegyes 225 éves évfordulója, és várossá avatásának 20 évfordulója alkalmából készült festmény a Petőfi sétányon megtekinthető.

Történelem

A város hazánk délkeleti részén az országhatárhoz közel terül el. Földrajzi fekvése szerint az é.sz. 46° 19', a k.h. 20° 49' koordinátái határozzák meg központját.
Természeti adottságait tekintve különleges hely, kedvező természeti tényezőinek köszönhetően ősidők óta lakott hely. Bizonyítják a talált kő- és csonteszközök, bronzkori temető sírlakóinak használati tárgyai. A terület a Kárpát-medencébe érkező magyarok számára is fontos szerepet játszott. Valószínűleg a Maros-hordalékkúp is Ajtony feketemagyarjainak birtokában volt. Miután Ajtony Csanád vezér legyőzte, a terület az újonnan szerveződött és nevét viselő vármegyébe tagolódott. 1220 körül II. András németeket telepített a vidékre. Valószínűleg tőlük ered Pereg várának a neve.
A terület első említése Rogérius váradi kanonok krónikájában olvasható, ahol az Újfalunak nevezett peregi körülsáncolt helyen, 1241-ben, 70 falu odamenekült népét gyilkolta le a tatár.
Az első írott emlék 1421-ben említi Mezőhegyes nevét (MEZEW HEGES). Az akkori birtokosa a nagylaki Jánki János volt. A török adólajstrom is pusztának jegyzi 1555-ben a területet. A XV. századból több írásos említése ismert. Többször is gazdát cserél. 1463-ban Mátyás király Jaksics Istvánnak és Demeternek adományozza. A Jaksicsok fiú ági kihalása után az 1530-as évek közepétől a faluért örökösödési perek indulnak. 1552-ben Ali bég Arad felé vonuló csapatai elpusztítják a falut. A török adólajstrom is pusztának jegyzi 1555-ben a területet.
A temesvári defterdár 1557-58-ban négy házból álló újjonan települt falunak említi, lakosai szerb jobbágyok voltak. Később gyarapodott a falu 12 adófizető portára, de a 1596-i tatár betöréskor tönkrement. Gyula 1566-os eleste után végleg megszilárdult a térségben a török közigazgatás. Mezőhegyesen az 1567-es adóösszeírás még csak 35 családfőt említ, de az 1579-es már 44-et. A történelem viharai továbbra sem kímélték a falut. A 15 éves háború idején 1596-ban a krími tatár seregek bosszúhadjárata következtében gyakorlatilag a teljes Körös-Maros köze elnéptelenedett. A következő 90 évben többször gazdát cserélt a puszta, és adózott a viszatért lakosság, de 1686-ban végleg pusztává vált a török zsoldban álló krími segédcsapatok pusztítása nyomán. Hogy Mezőhegyes pontosan mikor települt újra, nem ismert de 1642-ben már biztosan alkott volt. A török kiűzésekor vívott harcok során 1686-ban harmadszor is elnéptelenedett. A települést és környékét 1702-ben az "Új Szerzemények Bizottsága" a kincstár számára birtokba vette.
A település és környéke 1711-ben vált kincstári birtokká.1755-től a királyi kamara legeltetésre adta bérbe a pusztát a hadiszállító lócsiszár bérlőknek.1772-től Bogdanovics Bernát vette bérbe a pusztát 12 évre. Ő lett Mezőhegyes utolsó bérlője. Majd 75 év után megkezdődőtt rajta a kincstári ménesintézet megalakítása. Hasonló sorsra jutott a többi öt falu is szomszédságában. Csatókamarás, Komlósfecskés, Fűpereg, Árokos, Kovácsháza. Ezek magyar lakosai a harcok során elmenekültek, pusztává vált helyüket később rác pásztorok foglalták el. A tatárpusztítás újra pusztát csinált belőlük.
A középkori Mezőhegyest a török háború elpusztította, azonban egy későbbi török elleni európai összefogás következtében újjászületett.
A Habsburg-birodalom lóállományát megviselték nem túl sikeres háborúi. A 18-19. századi hadviselés erőgépe a ló volt. Szükségessé vált a lóállomány felfrissítése. A reformer II. József elfogadta Csekonics József vérteskapitány javaslatát: birodalmi ménest kell alapítani.
Területünk kedvező földrajzi adottságainak figyelembevételével esett a választás a kincstár csanád-aradi birtokára. Az alkalmatos pusztán császári rendeletre 1784-ben megkezdődött a katonai ménes létrehozása.. 1785 tavaszán megindult az építkezés, egyidejűleg életbe lépett a belső kezelés. A ménesbirtokot katonák és a katonaállítás rendje szerint ide került legénység a hivatásos tisztek, családtagjaikkal népesítették be. Az új Mezőhegyeskezdettől fogva magán viselte a tudatosan tervezett települési jelleget, és központjának kisvárosias vonásaival elütött az alföldi községektől. Első hullámban kis megszakítással az 1810-es évek elejére felépültek a ménesközpont , a kiszolgáló személyzet és a ménes épületei. 1830 és 1832 között felépültek a Mezőhegyesre oly jellemző zabsiló tornyok, melyekből a mai napig 7 maradt fenn.
A szabadságharc eseményei, annak rövid kimenetele nem okozott maradandó változást. A méneskar osztrák tisztjei nem álltak át a magyar szabadságharc oldalára. Kivárásra rendezkedtek be. 1849-ben, a Világos előtti hetekben nagy mennyiségű állami vagyontárgyat és nagy lóállományt menkítettek Mezőhegyesre. A ménes 140 magyar ápolója elszökött. Később az osztrák lovasság által behurcolt lóbetegségekkel kellett megküzdeni. Vásárolt külföldi mének beállításával, a gazdaság belterjessé tételével, a ménes és a gazdaság kezelésének Gluzek Gyula jószágigazgató újjászervezésével Mezőhegyes kilábalt a bajból. A restauráció éveiben minden visszaállt a megszokott kerékvágásba. 1852. június 14.-én Ferenc József is meglátogatta a ménest. Az első nagy fordulatot az hozta amikor a kiegyezés után a ménes 1869 január 1-vel a felelős Magyar Kormány kezelésébe került. Ezzel egy időben végleg kettéválasztották a ménest és a ménesbirtokot. 1872.május 8-9-én Ferenc József ismét ellátogatott Mezőhegyesre. Ennek emlékét őrzi a Kozma emlékmű domborműve. Kozma Ferenc miniszteri biztos a magyarországi lótenyésztés újjászervezője, jó tenyészanyagot hozatott be és az állami méntelepeket jelentékenyen fejlesztette. Jelentősen javította a köztenyésztés lóállományát is. Mezőhegyes nagyon sokat köszönhet neki. 1872. augusztus 17-e újabb fordulatot hozott. Megalakult Mezőhegyes "eszmei község" a ménesbirtokból és Tompa pusztából.
1872-ig Mezőhegyesen katonai igazgatás érvényesült, a közigazgatási ügyeket Pitvaros intézte. Csanád megye közgyűlése 1872-ben Kozma Ferenc miniszteri tanácsos jóváhagyta a megalakult polgári község szervezési szabályrendeletét, és elrendelték az elöljáróság és a jegyző választását. 1872-ben 36 adófizetője volt Mezőhegyesnek. 1875. január 1-étől a birtok, a katonai alkalmazottak helyett áttér a polgári személyek alkalmazására. Megkezdődik a mezőgazdasági bérmunkások tömeges beáramlása a környező pusztákról. Kialakul a Mezőhegyesre oly jellemző cselédvilág. 1876-ban Mezőhegyesre érkezik a 28 éves Gluzek Gyula. Az ő jószágigazgatósági ideje alatt emelkedik Mezőhegyes a világ vezető mezőgazdasági nagyüzemei közé. 1885-től az alkalmazottak újabb csoportja jelenik meg a településen. Első ízben alkalmaznak summásokat, szakmányosokat. Ezek az emberek főleg a felvidékről érkeztek, és fél évig dolgoztak a birtokon.1883-ban érte el városunkat a vasút. Ez újabb lökést adott a fejlődésnek. 1889-ben átadták a cukorgyárat, és kiépült a gazdasági vasút is. Az 1896. december 4-i ünnepi jegyzőkönyv szerint, Tompapuszta nélkül, 5500 fő a lakosság száma. 1872-ben 2 tanterem volt 2 tanítóval, 1896-ban 11 terem 11 tanítóval és 1 óvoda 1 óvónővel.A töretlen fejlődést az I.világháború szakította meg. A mozgósításkor 800 cselédet és 304 időszaki munkást szólítottak fegyverbe. A háború alatt a kórház hadikórházként működött.Sok sebesült katona szenderült itt jobblétre. Sírhekyeiket a temetőben egy sétány mentén és elszórtan helyezkednek el.
A visszavonuló Vörös Hadsereg kiürítette a a települést, melyet a román királyi csapatok 1919. május 2-án megszálltak. Miután kiderült, hogy a község nem lesz Romániáé a megszállók teljesen kiürítették a birtokot 1920. március 29-én a megszálló román csapatok elhagyták a települést. A hátrahagyott kép siralmas. A termelés nehezen indult újra. 1920-23 között felépítették a központi majorokban az elemi iskolákat. 1923-ban az elsők között megkezdődik a központ villamosítása. Ugyanebben az évben készül el a kórház új szárnya. A régi épületet iskolává alakítják át. Ekkor kerül az épületbe az addig szétszórtan működő intézmény, és ekkor költözik az óvoda is jelenlegi épületébe. Mezőhegyes pályája ismét meredeken ível felfelé. Visszaszerzi régi presztizsét, újra sikerül komoly eredményeket elérni a mezőgazdaság több területén. A II. világháború első éveiben a lakosság a mozgósításokon kívül mást nem érzékelt a nehézségekből. A front közeledtével azonban súlyosbodtak a nehézségek. Az állatállományt a Dunántúlra menekítették. A Szovjet Vörös Hadsereg 1944.szeptember 28-án szállta meg a települést. A háború után sokminden megváltozott. 1946. január 17-én megkezdett földosztás során a terület 40%-át kiosztották. Megjelent egy Mezőhegyesn addig ismeretlen réteg, a kisbirtokosok csoportja. A lebontott majorokból új sakktáblaszerű újak jelentek meg,a központban pedig a parancsnokságtól északra egy teljesen új település nőtt ki a földből. Ezzel megszakadt Mezőhegyes egységessége. Egyszerre volt jelen a múlt, a mezőgazdasági nagyüzem, és a jelen, a magángazdálkodók apró gazdaságai. Még TSZ is alakult mezőhegyesi központtal, mely később megszűnt.
A község fejlődésére óriási hatást gyakorolt a nagy váltás, a polgári kezelés bevezetése.
A gazdasági iparágak létesítése Gluzek Gyula jószágigazgató érdeme. Kinevezésével indult meg a ménesbirtok az iparosodás útján. A kiegyezést (1867) követően a ménesbirtok magyar tulajdonba került. Új segítség érkezett Kozma Ferenc személyében , akire a ménesbirtok és a lótenyésztés ügyeinek intézését bízták.
Történelme során a ménesbirtokot két súlyos megrázkódtatás érte. Egyik az I. világháború utáni román királyi hadsereg megszállása, a másik a II. világháború frontátvonulása és a megelőző kiürítés.
A település 1971-ben kapott nagyközségi címet. 1984-ben - Hild János emlékérema nagyközségek közül elsőként - a Magyar Urbanisztikai Társaság Hild-emlékéremmel tüntette ki. Mezőhegyest 1989. március 1-jén nyilvánították várossá. 1998 januárjában Mezőhegyes összlakossága 6834 fő, külterületen él 1626 fő. Nagyobb lélekszámban lakott majorok: Ómezőhegyes (433), Újmezőhegyes (139), Komlósfecskés (138), Kamaráspuszta (173), Belsőperegpuszta (218), Külsőpereg (156) fő. A belterület - Mezőhegyes 15 549 hektáros területéből - 367 hektárt foglal magába.
A 70-es években indult meg a házgyári panellakások és az Általános Művelődési Központ építése. 2002 őszén a településen egy, a Széchenyi-terv keretében épült tízlakásos bérlakást adtak át ízléses környezetben. Az összkomfortos lakások tömeges megjelenésével egyidőben készült el a városi távfűtőhálózat is (1978), mely 572 lakást, egy közintézményt, több kereskedelmi létesítményt lát el fűtéssel és meleg vízzel. A központi hőtermelés gazdaságosabbá vált az 1997-98-as években a hálózatok végrehajtott fűtéskorszerűsítésekkel.
Városunkban 27 km hosszúságú a gázhálózat, amely 1981 és 1984 között épült ki. 1726 lakásba történt bekötés, valamint 36 közületi intézménybe. A hagyományos telefonközpont önerős bekapcsolásokkal 1989-91-ben valósult meg, majd az új digitális központ 1997-ben létesült.
A város szennyvízhálózatának kiépítése az 1972-75-ös években kezdődött. A kibővített tisztítótelep 1300 m3 - es, napi szennyvízmennyisége 600 m3. 2002 tavaszán egy szilárdhulladék-átrakó állomást adtak át a volt cukorgyári terület helyén. Ezzel megoldódott a szemét városból történő elszállítása.
A pormentes úthálózat hossza 17,45 km, amely 90 százalékos kiépítettséget jelent.
Önkormányzati határozat nyomán 13 régi utcanevet változtattak meg, vagy eredeti nevét adták vissza.
Településünk ma is forgalmas vasúti csomópontja az Alföld délkeleti részének. 1894-ben fejeződött be a vasútépítési program, ezzel Mezőhegyesről négy irányba történhetett rendes nyomtávon a közlekedés és szállítás. Ma 12 sínpáron történik a forgalom.
A felszámolt keskenynyomtávú iparvasút helyett kiépítették a pormentes utakat. Autóbuszjáratokkal oldódott meg a személyszállítás a majorok és jórészt a távolabbi települések között. 1996 áprilisában alakult meg a Mezőhegyesi Regionális Vasút Mezőhegyes székhellyel. Hossza 293 km. Feladata a személy- és áruszállítás szervezése és az eredményes gazdálkodás megvalósítása. Kiterjed a Kétegyházára, Makóra, Újszegedre, Battonyára vezető, illetve az Orosháza-Mezőtúr és a Hódmezővásárhely-Makó közötti vonalszakaszokra.
Mezőhegyest érzékenyen érintette az 1997-ben történt 110 éves cukorgyár megszüntetése. Helyén kialakult ezáltal egy 23 hektáros ipari terület, melyet időközben 1999-ben ipari parkká nyilvánítottak.
Múlt és jelen. Napjainkban egyre többen hangoztatják: múltunk ismerete nélkül nem lehet jövőnket építeni. Nem árt, sőt hasznos, ha otthonunk, lakóhelyünk és környéke történetét, alakulását ismerjük, hiszen a múlt erényeiből célszerű meríteni, hibáit elkerülni kötelességünk.
A város neves szülöttei
Pfiffner Paulina (Mezőhegyes, 1825. január 19. - Gyula, 1853. szeptember 29.) a szabadságharc egyik katonája, az olasz származású Pfiffner Félix császári főhadnagy leánya. Kalandos élete során ráébredt, mennyivel több szabadsága van a férfiaknak. Ezért eldobta női ruháit, férfinak öltözött és nevét Ligeti Kálmánra változtatta. 1849 végén Bem apóval harcolt.
Kádas György (Mezőhegyes, 1886. augusztus 10. - Budapest, 1969. április 9.) nótaszerző, gyógypedagógus. Az 1920-as években született - Fehér selyem, csipkés szélű című - első nótája. Kisújszálláson fiúintézetet szervezett. 1945-ben nyugalomba vonult. Utána már csak a nótaszerzésnek élt.
Kovásznay István Zsigmond (Mezőhegyes, 1903. június 6. - Budapest, 1960. február 7.) mezőgazda, feltaláló. Jelentős találmányai: eljárás szárazbab hántolására, továbbá eljárás és berendezés szójabab vegyszermentes hántolására és nemesítésére. Utóbbi eljárása 11 országban nyert szabadalmat.
Barátos Endre (Mezőhegyes, 1913. december 6. - Ukrajna, 1943. január) költő. Egyetlen verses kötete jelent meg 1942-ben, - Érés közben - címmel. Weöres Sándor fiatalkori jóbarátja volt.
Bányai József (Mezőhegyes, 1934. szeptember 22. - ) szobrász. Nevéhez fűződik Mezőhegyesen az I. és II. világháborús emlékművek felújítása is. Jelenleg Budapesten él.
Laczó András (Mezőhegyes, 1954. június 7. - ) operaénekes. Budapesten a Zeneművészeti Akadémia opera szakán Simándy József volt a tanára. Ezt követően az operaház magánénekese lett. Bejárta Európát, eljutott Dél-Amerikába és Chichagóba. Párizsban és Németországban lemezfelvételeket készített.
Molnár Éva (Mezőhegyes, 1955. - ) szobrász, festő, ékszerész. 1990-óta folyamatosan színházaknak is dolgozik. Ékszereket, kellékeket készít nagy jelmezes darabokhoz. Külföldön Csehországban, Franciaországban, Ausztriában és Németországban állította ki alkotásait.
Batta László Pál (1904.06.30. Mezőhegyes, +1973.05.20 Buffalo ) : állattenyésztő, mezőgazda. Apja, Batta Sándor mezőhegyesi jószágigazgató. A debreceni Gazdasági Akadémián végzett. Előbb miniszteri fogalmazó, majd 1936-tól állattenyésztési osztálytanácsos volt. 1927-1943 között az OMGE Országos Törzskönyvelő Bizottság titkára, a Lakos -kormányban földművelésügyi államtitkár. Nagy szerepe volt a világviszonylatban is korszerű törzskönyvezésünk megszervezésében. A Magyar Állattenyésztés című folyóirat szerkesztőbitzottságának alelnöke , majd Wellmann Oszkár halála után (1943.05.04.) elnöke. A II. világháború után az állami mén - és ménesállomány mentésében és hazairányításában jelentős érdemei voltak. 1945-ben emigrálni kényszerült. Az USA-ban telepedett le, ahol autóbaleset áldozata lett.

Valid XHTML 1.0 Strict | K-deSign | freestat.hu

Oldaltérkép | Webmester | Copyright - K-deSign - 2008-2011